דף הבית  אודות האתר  צור קשר  פרסמו באתר!

כללים ליצירת חתונה ירוקה

חתונה היא, ללא ספק, אחד האירועים החשובים ביותר בחיים; טקס החתונה הוא מעין הסכם בו מתחייבים בני הזוג לחיות זה עם זו בשיתוף ובנאמנות, ובתקווה שאהבתם תלווה אותם לאורך כל שנות חייהם המשותפים. לכן, לא ייפלא, כי במהלך ההיסטוריה נהוג היה לחגוג את האירוע החשוב בהדר ובפאר גדול. זאת ועוד, בעידן המותרות המודרני התפתחה תעשייה שלמה ומשגשת סביב ארגון החתונות, החל מעיצוב הזמנות החתונה, דרך בחירת בעלי מקצוע וגן אירועים מפואר וכלה במופע זיקוקים מרהיב. אלא שבדומה לכל תחום אחר הנוגע לחיי היומיום שלנו, גם בתחום זה מרבית האטרקציות והשירותים הקיימים לא קשורים כלל בשיקולים של התחשבות בצרכי הסביבה. עם זאת, בשנים האחרונות חלו מספר שינויים חיוביים ומרעננים, כאשר במדינות המערביות השונות וגם בישראל אומצו מודלים מתחשבים יותר של "חתונות ירוקות" ואקולוגיות.

חתונה ירוקה – נעים להכיר
חתונה ירוקה, כשמה כן היא; חתונה המבוססת על ערכי שימור הסביבה מכל היבט שניתן לעלות על הדעת. אין כל סיבה, שבני זוג שתחום איכות הסביבה מעסיק אותם במהלך חיי היומיום, לא ישקיעו בהפקת אירוע ירוק גם ביום חתונתם. חתונה ירוקה היא גם הזדמנות טובה להגביר את המודעות של האורחים לאחד הנושאים החשובים ביותר הנמצאים על סדר היום ולהוסיף לה מימד חינוכי. בני זוג הבוחרים להינשא בחתונה ירוקה אינם צריכים בהכרח להסתפק בחתונה ספרטנית בחצר הבית ולוותר על ההדר והייחוד המאפיינים את טקסי החתונה המסורתיים. עם קצת מחשבה והשקעה ניתן להפיק חתונה ייחודית ונהדרת וגם ירוקה יותר.

כמה המלצות לחתונה ירוקה
• הזמנות חתונה – את ההזמנות לחתונה ניתן להדפיס על נייר ממוחזר. כמו כן, מומלץ ביותר להמיר את ההזמנות המסורתיות או לצמצמן באמצעות שליחת הזמנות בדואר אלקטרוני. בהזמנה האלקטרונית ניתן להסביר לאורחים מדוע בחרתם להימנע משליחת הזמנה מסורתית ומיותרת בדואר.

שמלת כלה – אמנם שמלת כלה מפוארת וייחודית נחשבת לגולת הכותרת של מסיבת החתונה, אך ניתן בהחלט למצוא לשמלה המסורתית לא מעט אלטרנטיבות ירוקות יותר. שימוש בשמלת החתונה של אימא לאחר שדרוגים נחוצים, תפירה של שמלת חתונה מבדים ידידותיים לסביבה, כדוגמת כותנה אורגנית, קניית שמלת כלה מחמיאה בחנות יד שנייה, קניית שמלה שתשמש אתכן גם באירועים נוספים ותרומה של השמלה לאחר החתונה לנזקקות הם כמה מהאפשרויות הירוקות הקיימות בהקשר זה.

ללא זיהום אוויר – ארגון החתונה כרוך באינסוף הכנות וסידורים הדורשים לא אחת ניידות עם הרכב, צריכת דלק מוגברת ופיזור כמויות של פחמן דו חמצני מזיק לאוויר. עם זאת, בתכנון נכון, מרוכז ויעיל יותר ניתן בהחלט לצמצם את הניידות או להימנע מנסיעה למרחקים ארוכים ולא הכרחיים. כמו כן, ניתן גם לבחור בגן אירועים הנמצא יחסית בקרבה למרבית האורחים.

מתנות – המתנות הן אחת הסוגיות הרגישות ביותר בארגון כל מסיבת חתונה, הן עבור האורחים והן עבור בעלי השמחה, ולכן חשוב להתכונן לקראתן מראש. יש ליידע מראש את האורחים על אופייה הירוק והייחודי של החתונה, ולבקש מהם להתאים את המתנות לאירוע. תמיד ניתן להציע לאורחים להמיר את המתנה המסורתית בתרומה לעמותה או לפרויקט חשוב בתחום האקולוגיה. אורחים המתעקשים בכל זאת להביא מתנה, יוכלו לקנות מתנות מחומרים ממוחזרים, כדוגמת מוצרים לבית, מצעים או מגבות מכותנה אורגנית.

גן אירועים – לא פשוט עדיין למצוא גן אירועים המתחשב בערכי הסביבה אך שווה להשקיע מעט ולחפש. גן אירועים ירוק מקפיד על חסכון באנרגיה, על שימוש בדודי שמש, על הפרדת סוגי אשפה, על תנאיי העסקה הוגנים לעובדים, על חיסכון במים, על תרומה של עודפי המזון לארגונים שונים ועל אלמנטים ירוקים נוספים. בעת הצורך ניתן לפנות לאחד הארגונים או מוסדות התרבות המקפידים על ערכים "ירוקים" ומציעים שירותי השכרה לצורך עריכת אירועים פרטיים כולל חתונות.

•  צימר אקולוגי לירח דבש -  צימר אשר אופן פעילותו אינו פוגע בסביבה ואף תורם לה. , ארוחת הבוקר עשויה מוצרים אורגניים ואפילו הסבון במקלחת עשוי חומרים שאינם מזיקים לטבע. כל צימר בוחר לעצמו כיצד הוא שומר על הסביבה ותורם את חלקו לאקולוגיה וכל שנותר לנו הוא להצביע ברגליים, להמשיך ולפקוד את אותם צימרים שהם יחידי סגולה ולעזור בפיתוח הענף.

תפריט – התפריט נחשב לאחד המרכיבים החשובים ביותר בכל חתונה והוא הזדמנות נהדרת להפגין התחשבות בסביבה. יש להקפיד על תפריט המורכב ממזון אורגני ומירקות. אם החלטתם לכלול בתפריט מוצרי חלב, ביצים ובשר, וודאו כי הם נקנים רק במשקים ירוקים המתחשבים גם בבעלי חיים. ולבסוף, מומלץ שגם תפריט היין יהיה אורגני וידידותי לסביבה.
 
חינם! סדרת טיפים עם הדברים הקטנים שעושים את ההבדל ישירות אליכם למייל -
הצטרפו וגלו גם אתם.
שם
דוא"ל